پایگاه مضمار: تشکیلات اسلامی

أَلَا وَ إِنَّ الْیَوْمَ‏ الْمِضْمَارُ وَ غَداً السِّبَاق - نهج البلاغه خطبه28

پایگاه مضمار: تشکیلات اسلامی

أَلَا وَ إِنَّ الْیَوْمَ‏ الْمِضْمَارُ وَ غَداً السِّبَاق - نهج البلاغه خطبه28

پایگاه مضمار: تشکیلات اسلامی

پایگاه مضمار با هدف تولید دانش و گفتمان سازی تشکیلات اسلامی از طریق ترویج فرهنگ کار تشکیلاتی، الگوسازی، نقد و تحلیل و همچنین رصد و پایش مجموعه های موجود آغاز به کار کرده است.

نام مضمار برگرفته از کلامِ « الا و انّ الیوم مضمار و غداٌ السباق» آگاه باشید امروز روز تمرین و آمادگى، و فردا روز مسابقه است‏‏، امیرمؤمنان برای این پایگاه انتخاب شد، باشد که گامی تمرینی در جهت فتح سنگرهای کلیدی جهان برداشته و برای ظهور اقامه کننده عدل آماده تر شویم.

پیوستن به کانال پایگاه مضمار
لینکستان

۲۵ مطلب در آذر ۱۳۹۱ ثبت شده است

اخلاق اسلامی و تشکیلات:

 دو کار را اخلاق اسلامی کلا به ما تعلیم می‌دهد، یکی این که با خُلق‌ها و خصلت‌ها و خوی‌های بد در خودمان دائما مبارزه کنیم و آنها را خنثی کنیم. دوم این که اخلاق نیک و فضائل را در خودمان به وجود بیاوریم و رشد بدهیم؛ هر دو کار باید به موازات انجام بگیرد. مثلا یکی از اخلاق‌های مذموم و پلید، «عُجب» است. عجب یعنی چه؟ یعنی خودشگفتی. این یک خصوصیت است، یک اخلاق است؛ بنده ده ساعت اینجا کار کنم مستمراً، اما از خودم ممنون باشم، ... عیبش این است که تا خیلی از خودمان متشکر شدیم، متوقعیم همه از ما متشکر باشند ... در رابطه با اخلاق تشکیلاتی، اصل همین است؛ بایستی جوری باشد که انسان منیّت‌های خودش را، آن خودمحوری‌ها را در قبال جمع کنار بگذارد.

امام خامنه ای

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۰ آذر ۹۱ ، ۱۱:۴۷
پایگاه مضمار

سیری در صحیفه سجادیه از نگاه امام خمینی رحمته الله علیه و امام خامنه ای حفظه الله

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ آذر ۹۱ ، ۱۱:۳۲
پایگاه مضمار

صحیفه‌ى سجادیه واقعاً کتاب بسیار فوق‌العاده‌اى است. این کتاب، در بین قدما به زبور آل‌محمد معروف است. دعاهاى این بزرگوار، ضمن این‌که در حد اعلى‌، استغاثه‌ى به خداست، از معارف اسلامى هم پُر است. یعنى صرفاً دعا نیست؛ بلکه در لباس دعا، همه‌ى معارف اسلامى- توحید، نبوت و ...- تعلیم داده شده است.

رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای،جلسه‌ى تودیع شیخ راغب مصطفى غلوش و شیخ محمد بسیونى - 11/12/1368

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ آذر ۹۱ ، ۱۲:۰۷
پایگاه مضمار

صحیفه‌ى سجادیه را اگر مطالعه کنید و جنبه‌ى دعایى کلمات را ندیده بگیرید، هر دعاى آن یک درس عالى از معارف اسلامى و قرآنى است. اگر کسى خطبه‌ى امیرالمؤمنین علیه‌الصلاةوالسلام در توحید را که خطبه‌ى اول نهج‌البلاغه است، جلو خودش بگذارد، یا دعاى اول صحیفه‌ى سجادیه را که در تحمید است- حمد الهى است- جلو خودش بگذارد، مى‌بیند این دو مثل هم‌اند و فرقى با هم ندارند. خطبه‌اند و درس‌اند. امیرالمؤمنین علیه‌الصلاةوالسلام در مقابل جمعى از مردم ایستاده و معارف الهى را بیان کرده و امام سجاد علیه‌الصلاةوالسلام دعا کرده و به زبان دعا، همان معارف را بیان فرموده است.

رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران - 07/12/1371

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ آذر ۹۱ ، ۱۲:۰۴
پایگاه مضمار

ما اعتقادمان این است که بهترین راهی و برترین حربه‌ای که می‌تواند راه‌ها را باز کند و هدایت الهی را و هدایت انقلابی را در ذهن‌ها و جان‌ها بنشاند و به میوه بیاورد، مثمر بکند؛ یک تشکیلات است.(امام خامنه ای)

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۸ آذر ۹۱ ، ۱۰:۰۵
پایگاه مضمار

در چهارمین جلسه از سری جلسات ساجد هدایت، دعای اول امام سجاد علیه السلام از بند 23 تا آخر دعای اول بیان شد.

فایل صوتی جلسه را از لینک زیر می توانید دانلود نمایید. مدت زمان: 50 دقیقه


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۷ آذر ۹۱ ، ۱۵:۳۰
پایگاه مضمار
سیری در صحیفه سجادیه برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری در مورد ظلم ستیزی
 منبع: پایگاه اطلاعرسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیتاللهالعظمی سیدعلی خامنهای (مدظلهالعالی)


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۷ آذر ۹۱ ، ۱۱:۳۹
پایگاه مضمار

پوستر های زیر بنرهایی است که در غرفه تشکیلات اسلامی در مزار شهدای هویزه در فروردین امسال استفاده شدند.

جهت دریافت با سایز اصلی روی تصاویر کلیک کنید.


۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۱ ۲۷ آذر ۹۱ ، ۱۰:۳۹
پایگاه مضمار

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی چرایی نحوه‌ی مبارزه‌ی حضرت امام سجاد علیه‌السلام می‌گویند: «اختناق در آن دوران و نامناسب بودن وضع، اجازه نمی‌داد که امام سجاد بخواهند با آن مردم بی‌پرده و صریح و روشن حرف بزنند؛ نه فقط دستگاه‌ها نمی‌گذاشتند، مردم هم نمی‌خواستند. اصلاً آن جامعه یک جامعه نالایق و تباه‌شده و ضایع‌شده‌ای بود که باید بازسازی می‌شد.»(۶۵/۴/۲۸) آیت‌الله صفایی بوشهری، مترجم کتاب صحیفه‌ی سجادیه در یادداشت خود به این موضوع پرداخته است.


اصل اساسی بعثت انبیاء و امامت امامان علیهم‌السلام، همانا هدایت مردم به عبودیت الهی در تمامی عرصه‌های معرفتی، رفتاری و اخلاقی و پیشرفت جوامع انسانی در حوزه‌های عمرانی و فرهنگی بر مدار عدالت، زایش بصیرت در مقابل تهاجم سخت و نرم جبهه‌های دین‌ستیزی و البته صبر و مجاهدت در برابر هجمه‌های آنان است؛ «لَقَد أرسَلنا رُسُلَنا بِالبَیّناتِ». در بسیاری از مقاطع تاریخی با شرایط زمانی و مکانی متفاوت، تنها راه مدیریت جوامع انسانی به سوی مقام عبودیت و رشد و کمال فردی و اجتماعی، تشکیل حکومت و داشتن ساختار مناسب سازمان‌یافته است. این مهم با پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر شدن تعاملات مردمی و نوع عملکرد سازمان‌یافته‌ی سران جبهه‌ی دین‌ستیزی، اهمیتی دوچندان می‌یابد.

معصومین علیهم‌السلام و اقتضائات زمانی و مکانی
روند مبارزات ائمه‌ی معصومین علیهم‌السلام پس از رحلت پیامبر اسلام صلّی‌الله‌و‌علیه‌و‌آله، همواره تابع شرایط و زمینه‌های موجود بوده است. در زمان پیامبر اسلام صلّی‌الله‌و‌علیه‌و‌آله حکومت‌های بسیاری در اطراف جغرافیای اسلام و همچنین تشکیلات قبیلگی، قومی و فرهنگی در مکه و مدینه وجود داشت که بدون ساختاری نظام‌مند و هدفمند، نه مبارزه برای تحقق اسلام در جامعه ممکن بود و نه کنترل اجتماعی و رشد شاخصه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مقدور می‌نمود. به همین خاطر پیامبر گرامی اسلام حکومت اسلامی را در مدینه برقرار کردند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۴ آذر ۹۱ ، ۱۱:۳۱
پایگاه مضمار

آیت‌الله شهید سید محمدباقر صدر، از متفکرین و اندیشمندان برجسته‌ی اسلامی در سال ۱۳۵۶شمسی مقدمه‌ای بر کتاب «صحیفه سجادیه» نوشت. متن زیر ترجمه‌ی بخشی از آن مقدمه است که به تحلیل چرایی نحوه‌ی مبارزه‌ی امام سجاد علیه‌السلام پرداخته است.


تقدیر بر این بود که امام زین العابدین پس از شهادت پدرش مسئولیت زمامداری و رهبری معنوی [امت] را برعهده بگیرد. وی در نیمه‌ی دوم قرن اول -یکی از حساس‌ترین برهه‌های حیات امت- این مسئولیت را برعهده گرفت. این مرحله دوران پس از فتوحات اولیه‌ی اسلامی بود. این فتوحات با قدرت معنوی و تب و تاب نظامی و عقیدتی‌شان، پادشاهی کسری و قیصرها را به لرزه درآوردند و ملت‌های مختلف و کشورهای گسترده‌ای را به قلمرو این رسالت جدید ملحق کردند. مسلمانان طی نیم قرن، رهبری بخش اعظمی از جهان متمدن آن روز را برعهده گرفتند.

اگرچه تسلط بر آن قلمرو گسترده، مسلمانان را به یکی از ابرقدرت‌های سیاسی و نظامی جهان تبدیل کرد اما آنان را خارج از حوزه‌ی مسائل سیاسی و نظامی با دو خطر بزرگ مواجه نمود که لازم بود با قدرت با آن‌ها مقابله شود.

اولین خطر، تأثیرپذیری مسلمانان از فرهنگ‌ها، سنت‌ها و شرایط اجتماعی گوناگون ملت‌هایی که فوج فوج به اسلام می‌پیوستند از طریق تعامل با آنان بود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۴ آذر ۹۱ ، ۱۱:۲۵
پایگاه مضمار

صوت جلسه سوم ساجد هدایت شامل دعای اول بند 11تا23 را از طریق لینک زیر می توانید دانلود نمایید. 


دریافت فایل صوتی جلسه سوم- دعای اول بند 11 تا 23
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ آذر ۹۱ ، ۱۱:۴۱
پایگاه مضمار

پایگاه مضمار در ادامه فعالیت های خود در سال گذشته در شهریور ماه سال 90 ضمن سفری به استان اصفهان علاوه بر حضور در برخی مراکز فعال فرهنگی شهر اصفهان، با برخی آدم های تشکیلاتی این استان صحبت کردند.

سفرنامه مشروح این سفر به زودی بر روی وبلاگ قرار خواهد گرفت.۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ آذر ۹۱ ، ۱۶:۲۸
پایگاه مضمار

استاد پناهیان از جمله افرادی است که تلاش می کند کوه هفتگی اش ترک نشود. ایشان به کوه نگاه ویژه ای دارند که بسیار جالب و خواندنی است. مطلبی را که ایشان پیرامون جایگاه کوه در آموزه های اسلامی در محل تپه نور الشهدا در مراسم عهد آدینه مطرح کرده اند را در زیر لینکش را گذاشتم که خواندنش خالی از لطف نیست.

دانلود فایل پی دی اف صحبت های حاج آقا پناهیان

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ آذر ۹۱ ، ۱۰:۴۵
پایگاه مضمار


کوه یکی از صفحات عجیب کتاب آفرینش بوده و درس های او راه تکامل انقلابیون است. باید درس های این صفحه را بررسی کرده و به کار بندند تا در راه انقلاب پیروز گردند.

درس اول- انقلابیون بزرگ حرکت خود را از کوه شروع کردند که مظهر سرسختی و تحمل و ثبات است؛ حضرت آدم حرکت را از کوه سراندیب شروع کرد و حضرت نوح در سلسله جبال آرارات مبعوث به رسالت شد و حضرت ابراهیم و موسی از کوه سینا و حضرت عیسی (ع) از ساعیر و حضرت محمد (ص) از کوه نور حرکت انقلابی خود را آغاز کردند. از جایی که جز خدا کسی نبود، تا به انقلابیون جهان برسانند که حرکت انقلابی از سختی ها و تنهایی شروع شده و به پیروزی خاتمه می یابد. فأن مع العسر یسرا ان مع العسر یسرا

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۴ آذر ۹۱ ، ۱۰:۲۹
پایگاه مضمار

با توجه به ضمنی بودن بسیاری از دانش تشکیلاتی موجود، خاصه مباحث مربوط به تشکیلات اسلامی، نشستن پای صحبت بزرگان این حوزه و استفاده از تجارب عملیاتی آنها جایگاه بسیار ویژه و حساسی دارد. با توجه به این موضوع، بر آن شدیم جلساتی را تحت عنوان «پای درس بزرگان» برگزار نماییم. در این جلسات از بزرگان و اساتیدی که در حوزه تشکیلات اسلامی کار کرده اند، دعوت می کنیم مباحثی را راجع به تجارب و دانش ضمنی خودشان برای ما بگویند.

تلاش بر این است که این جلسات به صورت هفتگی یا نهایتا یک هفته در میان برگزار شود.

ضمنا جلسه اول روز چهارشنبه 15آذر ماه با حضور جناب آقای دکتر گودرزی رئیس دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق علیه السلام پیرامون «شیوه های اجرایی شدن تشکیلات اسلامی در جامعه» برگزار خواهد شد. بعد از جلسه ان شاالله فایل صوتی آن بر روی سایت قرار خواهد گرفت.

جلسه به علت تعطیلی دو روزه تهران به هفته بعدی موکول شد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آذر ۹۱ ، ۱۴:۵۸
پایگاه مضمار


جلسه دوم از سری جلسات ساجد هدایت (نگرش تشکیلاتی به صحیفه سجادیه) روز دوشنبه 13آذر ماه 1391 در مسجد دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار شد. در این جلسه استاد ضمن بیان مقدماتی از آنچه که در جلسه قبل مطرح کرده بودند، ادامه دعای اول از بند هشتم تا دهم همان دعا را ادامه دادند.

صوت این جلسه را می توانید از طریق لینک زیر دریافت نمایید.

 دریافت فایل

سایز: 8.48 مگابایت
توضیحات: جلسه دوم، دعای اول بند 8 تا10

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آذر ۹۱ ، ۱۴:۳۸
پایگاه مضمار

در نگاه به زندگی حضرت امیر المومنین علیه السلام ما شاهد کارهای تشکیلاتی فراوانی هستیم، کارهای بزرگی که نیاز به تشکیلات بزرگ داشته اند که به طور مثال می توان از بسیج سپاه برای سه جنگ بزرگ زمان خلافت ظاهری ایشان، تقسیم بیت المال درست در وقت معین به شکل کامل تا حدی که زمین بیت المال را جارو کرده و در آن نماز می خواندند که خود نیازمند تشکیلاتی نیرومند و سریع می باشد که به سرعت کارها را انجام دهند، لایروبی فرات، تأمین غذا، آب شرب و مسکن مردم کوفه به عنوانی یکی از بزرگترین شهرهای آن زمان و .... نام برد. همانگونه که از مثالهای بیان شده مشخص می شود، کارهایی که حضرت امیر علیه السلام انجام دادند نیازمند وجود تشکیلاتی سریع و عریض و طویل می باشد تا بتوانند در زمان مناسب با سرعت و دقت مناسب کارها را به انجام برسانند چرا که از نمونه های بیان شده نیز حساسیت هر یک از این کارها مشخص می گردد بعنوان مثال می توان جنگ و تقسیم بیت المال را نام برد که  اگر یکی از طرفین در جنگ سریع و با دقت عمل نکند شکست خواهد خورد، در تقسیم بیت المال نیز که تقسیم حق مردم است و علی علیه السلام شهرت به عدل دارد و قطعا حساسیت فراوانی نسبت به این امر و توزیع درست آن داشته اند و ....

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آذر ۹۱ ، ۱۰:۳۶
پایگاه مضمار


در عبارتی کوتاه، نام شعیه در فرهنگ تشیع و نیز در تفاهم و درک غیر شیعیان در قرن های نخستین اسلام و در زمان ائمه علیه السلام برکسی اطلاق نمی شد که فقط محبت خاندان پیامبر را در دل داشته باشد یا صرفا به حقانیت آنان و صدق دعوتشان معتقد باشد- هر چند در حوزه ی فعالیت وحرکتی که مرکز ومحور آن، امام بود، شرکت نداشته باشد- بلکه به جز اینها ، شیعه بودن یک شرط اساسی و حتمی داشت و آن این بود از «پیوستگی فکری و عملی با امام و شرکت در فعالیتی که به ابتکار و رهبری امام در جهت بازیافتن حق غصب شده و تشکیل نظام علوی و اسلامی در سطوح مختلف فکری ، سیاسی و احیانا نظامی انجام می گرفت». این پیوستگی ، همان است که در فرهنگ شیعه «ولایت» نامیده می شود. در واقع، شیعه نامی بود برای حزب امامت؛ حزبی که به رهبری امام به فعالیت های معینی سرگرم بود و همچون همه ی حزب ها و سازمانها معترض دردوران اختناق، با استتار و تقیه می زیست.(انسان دویست و پنجاه ساله ص 285)

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آذر ۹۱ ، ۱۰:۲۴
پایگاه مضمار

پوستر تکشیلاتی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۱ ۱۰ آذر ۹۱ ، ۱۱:۴۰
پایگاه مضمار

اگر فرجام ما در تشکیلات بجز شهادت باشد، عمر ما تباه است و بر باد.
شهید بهشتی رحمت الله علیه


۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۹ آذر ۹۱ ، ۱۶:۵۳
پایگاه مضمار